Najlepszy czas na zakup działki?

  • Data dodania: 24.02.2022
  • Autor wpisu: Piotr Bezler
  • Tagi: działka, bezpieczna transakcja, działki Leszno, działki Głogów, działki Zielona Góra, Kredyt hipoteczny
Nieruchomości wciąż rosną. Zima nie wpłynie znacząco na sprzedaż mieszkań czy domów. A co z ziemią budowlaną? Zapotrzebowanie na tereny rekreacyjne i budowlane jest znacznie mniejsze zimą niż wiosną i latem.

Dlaczego zainteresowanie nimi zimą jest mniejsze? Kiedy jest najlepszy czas na zakup działki budowlanej? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w poniższych artykułach.

Średnia cena gruntu.

Polacy nadal chętnie inwestują w nieruchomości. Chętnych na zakup mieszkań lub domów jednorodzinnych na własne cele mieszkaniowe wciąż nie brakuje. Od dłuższego czasu obserwuje się również wyraźne ożywienie w segmencie lokali mieszkalnych z własnymi ogródkami. Według pośredników Park Home tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących miesiącach. Duże zainteresowanie działką wynika z uproszczonego procesu uzyskiwania pozwoleń na budowę domów do 70 mkw. Większość brokerów przewiduje, że nie tylko wzrośnie popyt na grunty, ale również znacznie wzrosną ceny.

Zakup działki budowlanej to dość lukratywna inwestycja, biorąc pod uwagę prognozy ekspertów. Najdroższe grunty znajdują się w pobliżu miast, m.in. W Lesznie (działki na sprzedaż w okolicach Leszno), Głogowie (działki na sprzedaż w Głogów i okolicach) lub w Zielonej Górze (działki na sprzedaż w okolicach Zielona Góra) w pobliżu. Decyzja o zakupie działki pod budowę domu powinna być dobrze przemyślana.

Im wyższa dostępność dróg publicznych, transportu publicznego i mediów, tym wyższa cena. Najwięcej zapłacimy za działki położone blisko centrum miasta, doskonale skomunikowane z resztą miasta. Najniższe koszty mają działki oddalone od budynków i obiektów handlowych.

Kiedy kupić kawałek ziemi?

Zmieniające się warunki klimatyczne oraz pandemia COVID-19 znacząco wpłynęły na zainteresowanie nieruchomościami gruntowymi. Najwięcej zapytań o działki budowlane są zaraz po wakacjach. Decyzję o zakupie wymarzonej nieruchomości łatwiej jest podjąć po dłuższym urlopie. Okres „zbiorów” dla gospodarzy trwa od początku września do listopada. Zainteresowanie kupnem nieruchomości słabnie w miesiącach zimowych, w grudniu i styczniu. Wiele osób sprawdza promocje w okresie świątecznym, ale nie zamykaj ofert, czekając z podjęciem decyzji do wiosny. Ceny nieruchomości i gruntów w okresie zimowym spadają średnio o 2%. Trochę większe spadki są zauważalne w obrocie prywatnym – najbardziej zdeterminowani właściciele działek są skłonni do obniżenia ceny o 5-10% w porównaniu z okresem jesiennym.

Atrakcyjne oferty wyprzedażowe znajdziemy również latem, który mimowolnie kojarzy się z dłuższymi przerwami i wakacjami.Na co zwrócić uwagę kupując ziemię?

Przed zakupem należy udać się do działu geodezyjnego i sprawdzić lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Zwykle składa się z dwóch części: pisemnej i graficznej. Aktualne dane dotyczące planów zagospodarowania przestrzeni dostępne są również na portalach gminnych.

Kupując dom czy działkę powinniśmy również zwrócić uwagę na ewidencję gruntów i budynków. Dokument ten jest integralną częścią Państwowego Systemu Geodezyjnego i Kartograficznego. Nabywcy gruntu pod budowę wymarzonego domu powinni również sprawdzić księgi wieczyste.

W przypadku, kiedy chcemy bezpiecznie kupić kawałek ziemi zalecamy do skorzystania z profesjonalnego biura nieruchomości, które sprawdzi pełną dokumentację przed transakcją oraz zapewni optymalne finansowanie zakupu w oparciu o kredyt hipoteczny na zakup i//lub budowę domu.

Dlaczego zima to najlepszy czas na zakup działki?

Zainteresowanie nieruchomościami gruntowymi znacznie spada zimą, co oznacza niższe ceny gruntów pod budowę przyszłych domów. To dlatego, że często pogoda nie sprzyja oglądaniu oraz same grunty nie wyglądają zbyt korzystnie. Dlatego też właściciele parcel są bardziej elastyczni w negocjacjach cen w okresie zimowym, dzięki czemu potencjalni właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z sezonowych rabatów i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

pełną ofertę działek biura nieruchomości Park Home znajdziesz na naszej stronie www.